Montserrat: poutní místo věřících a ráj horolezců

Adventure Pursuit | Montserrat

Už více než tisíciletí je navštěvována věřícími poutníky a zvědavými návštěvníky, hora Montserrat ve východním Katalánsku však nabízí také příjemné procházky ve stínu nezvyklých skalních útvarů, které přirozeně lákají i nebojácné horolezce.

Montserrat

V překladu z katalánštiny se jmenuje doslova „zubatá hora“. Najdete ji přibližně 40 kilometrů severozápadně od Barcelony. Dnes se jí říká posvátná hora a ukrývá mezi svými skalisky půvabný benediktýnský klášter. Přestože ke klášteru vede silnice, zubatka i lanovka, to opravdové kouzlo nabídne stezka poutníků, začínající ve vesničce Monistrol. Tato jeden a půl hodinová procházka vás mírným stoupáním dovede ke klášteru, který se „vyloupne“ za skalisky až téměř pod vrcholem.

Adventure Pursuit | Montserrat
klášter ukrytý v horách

Podle legendy se kolem roku 880 v jeskyni místním pastevcům zjevilo božské světlo a ozýval se zpěv andělů. Když pak přivedli k jeskyni místního vikáře, našli tam sošku Madonny, která byla pravděpodobně kdysi přivezena z Jeruzaléma do Barcelony. Od té doby je tato soška Madonny oslavována a uctívána, říká se jí také: „La Morenata“ (malá černá Madonna).

Adventure Pursuit | Montserrat
La Morenata – malá černá Madonna

Místo, kde se původně nacházela jeskyně, se stalo posvátným všem věřících poutníků a dnes zde stojí klášter, který majestátně vyčnívá přímo ze skal. Návštěvníci místního kostela by si rozhodně neměli nechat ujít poslech chlapeckého sboru a jejich gregoriánských zpěvů.

Adventure Pursuit | Montserrat
pohled na klášter shora

A pokud rádi chodíte, hora Montserrat je naprosto protkaná stezkami. Montserrat Natural Park nabízí spoustu zajímavých vyhlídek a procházek lesem. Na své cestě se můžete zastavit v některé z četných kapliček, či se nechat unést pohledy na nezvyklé skalní útvary, které jsou úplným rájem pro horolezce z celého světa. Pokud sami rádi lezete po skalách a pokud chystáte výlet do Katalánska, určitě si nenechte ujít ani vápencový masiv hory Montserrat. Na své si přijdou především příznivci vícedélkového lezení na obtížnostech 4b až 8a+.

Adventure Pursuit | Montserrat
horolezci připravující se ke slaňování
Join me in search of adventure around the world!

Sign up and get all the latest adventure tips straight into your inbox.

Your e-mail is strictly confidential and won't be used to any third party.