La Palma – la isla bonita

Adventure Pursuit | La Palma

Na mapě působí docela nenápadně, když se však malinko přiblížíte k jeho břehům, naskytne se vám pohled na zelení porostlý ostrov, ohraničený rozeklanými útesy na západní straně, o které se tříští mořské vlny a ukrytý pod závojem mračna na východě. Řeč je o La Palmě – jednom ze sedmi Kanárských ostrovů.

Adventure Pursuit | La Palma
La Palma

La Palma

Říká se jí také „La isla bonita“, tedy „půvabný ostrov“ a rozprostírá se na 706 km². La Palmu najdete na severozápadě Kanárských ostrovů a díky své ideální poloze se těší mírnému podnebí po celý rok.

La Palma se může pyšnit nejjasnější oblohou v celé Evropě, čímž se stala vyhledávaným místem pro astrofyziky. A od roku 1985 zde stojí observatoř, a to na nejvyšším bodě ostrova – Roque de los Muchacos (2 423 m).

Adventure Pursuit | La Palma
observatoř na Rocque de los Muchachos

Aby si ostrov udržel čistou a jasnou oblohu, vhodnou k pozorování noční oblohy, platí zde zákon proti světelnému znečištění (tzv. Law of the Sky), který mimo jiné nařizuje upravené pouliční osvětlení se speciálními sodíkovými výbojkami, směřujícími k zemi.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=8yf2psNAHaE&w=660&h=371]

Základní ráz ostrova utváří takzvaná kaldera (kotel obrovského kráteru), Caldera de Taburiente. Roque de los Muchacos se nachází na vrcholu jeho rozeklaných stěn, zatímco uvnitř kaldery najdete bujnou zeleň, říčku s vodopády a pestré lesy.

Adventure Pursuit | La Palma
pohled do Caldera de Taburiente

Skalnaté hradby, které obkolopují kalderu, lze kolem dokola obejít. Odsud se vám naskytnou nepřekonatelné výhledy prakticky na celý ostrov i nejbližší Kanárské ostrovy, Tenerife a La Gomeru.

Adventure Pursuit | La Palma
skaliska na Caldera de Taburiente

Pokud si po cestě sednete na skalnatý výběžek k odpočinku a pochutnali si na přibalené svačince, je dost možné, že se k vám slétnou, či seběhnou místní obyvatelé ostrova.

… jako třeba havran:

Adventure Pursuit | La Palma

… anebo hejno hladových ještěrek:

Adventure Pursuit | La Palma

Ruta de los Volcanes:

Zajímavé a nečekané výhledy se vám naskytnou, pokud se rozhodnete vydat po sopečné krajině –„Ruta de los Volcanes“. Jestliže vyrážíte z „Refugio del Pilar“, který obklopují piniové lesy, zaskočí vás možná výstup na první z vulkánů, kterým prakticky vkročíte do pusté měsíční krajiny. Vaše kroky vás pak povedou nahoru a dolů, podle toho, jak „přebíháte“ z jednoho vrcholu sopky na druhý.

Adventure Pursuit | La Palma
Ruta de los Volcanes: měsíční krajina

Až budete dostatečně vysoko, nezapomeňte se ohlédnout, protože by vám mohl ujít některý z takových pohledů:

Adventure Pursuit | La Palma
mračna na Caldera de Taburiente

Mraky, hromadící se na východním pobřeží, naráží horský hřbet, který ohraničuje hradbu Caldera de Taburiente, a tak se neustále točí ve spirálách, jako obrovská vlna, co se tříští o vysoká skaliska a nabízí podívanou, co vám vezme dech.

Adventure Pursuit | La Palma
Ruta de los Volcanes

A kdybyste měli už přespříliš pichlavého horského sluníčka, a chtěli se malinko schladit v mořských vlnách, můžete navštívit pirátskou zátoku nedaleko městečka Tijarafe. Původně sloužila k snadnějšímu zásobování již tak hodně nepřístupného ostrova, plného příkrých skalisek. Tato opuštěná osada dnes nabízí útočiště těm, kdo se rádi schovají ve stínu skalní klenby a její azurová laguna je ideálním místem třeba ke šnorchlování: takovému nahlédnutí do podvodního světa barevných rybiček a jiných živočichů.

Adventure Pursuit | La Palma
pirátská zátoka nedaleko Tijarafe

Téměř každá zátoka v této oblasti vyzývá k objevování neznámé, tajemné jeskyně, plné prapodivných živočichů, kteří se ale z vás vyděsí mnohem víc, než vy z nich.

Ostrov La Palma samozřejmě nabízí také nesčetné množství dobrodružných procházek do hloubi ostrovního pralesa, ve stínu zeleně a obrovských prastarých stromů, z nichž spadají k zemi dlouhatánské lijány pnoucích rostlin.

Adventure Pursuit | La Palma
procházka do hloubi pralesa

Samotní místní obyvatelé se mezi sebou nemohou domluvit, zda je na La Palmě krásnější východ:

Adventure Pursuit | La Palma
východ slunce na La Palmě. Na obzoru se rýsuje ostrov Tenerife

… či právě západ slunce:

Adventure Pursuit | La Palma
západ slunce na La Palmě

Tak jako tak obojí je neobyčejná podívaná, na kterou si stojí za to přivstat, či všeho nechat, najít vhodné místo k pozorování, zapomenout na všechny starosti světa a vychutnat si ten okamžik naplno.

Join me in search of adventure around the world!

Sign up and get all the latest adventure tips straight into your inbox.

Your e-mail is strictly confidential and won't be used to any third party.