Po stopách rybářů, aneb portugalské pláže trochu jinak

Adventure Pursuit | Po stopách rybářů

Jen tak s batůžkem a v sandálech – žabky se prý na ten 10 kilometrový výšlap nehodí – se můžete vydat po takzvané „Rybářské stezce“, která vede podél pobřeží jihozápadního Portugalska, často nad rozeklanými útesy, prudce spadajícími do skrytých, půvabných malých pláží.

Portugalské pláže

Na nedostatek pláží si oblast Algarve (jihozápad Portugalska) opravdu nemůže stěžovat. Kam jen oko pohlédne, nabízí se výhled písečných výběžků, obklopených zlatavými útesy. Atlantický oceán hraje všemi odstíny modré a láká ke všem možným vodním aktivitám. Především surfing a bodyboarding je tu velmi populární, díky neklidným vlnám, které pravidelně omývají vysoká skaliska. Na své si tu přijdou jak úplní začátečníci, tak surfaři profesionálové. Na mnohých z těchto pláží (např. Praia do Amado – milovaná pláž) se pravidelně pořádají celosvětové soutěže v surfování.

Adventure Pursuit | rybarska stezka
Praia do Amado – milovaná pláž

Pokud čekáte obrovské komplexy hotelů a pláže, kde zakopáváte o davy turistů, Algarve vás příjemně překvapí. Opak je pravdou. Malé vesničky, kde se každý s každým zná, kde není problém jen tak vyrazit na průzkum po okolí třeba stopem, anebo s karavanem a úplně zapomenout na čas.

Adventure Pursuit | rybarska stezka
Jeskynní útesy nedaleko města Portimão

Najdete tu také půvabná horská městečka, kde místní lidé žijí v souladu s přírodou a stále ctí staré tradice, které po generace předávají dál. V jejich okolí se na 110 kilometrech a celkem 75 hektarech rozkládá přírodní park, jež nabízí nespočet příjemných stezek. Ať už se chcete vydat po stopách historické stezky, či vás láká pohled na oceán a stezka rybářů, je z čeho vybírat.

Přes hory, přes doly, řeky a potůčky

První z nich, tedy Historická stezka poutníků a místních obyvatel, je jakousi cestou v čase, do minulosti této půvabné země, která čiší ze starobylých fontán, kostelíků, venkovských domů i celých vesniček, k nimž se váže spousta legend. Kromě kultury stezka vede přes hory a doly, řeky a potůčky a zajímavostí jistě bude také způsob pěstování korkových dubů. Portugalsko totiž patří k největším světovým producentům korku.

Adventure Pursuit | rybarska stezka
Kostelík v městečku S. Teotónio

Po stopách rybářů

Rybářská stezka vede podél pobřeží, po starých cestách, používaných původně místními rybáři. Na většinu z těchto míst se nelze dostat se jinak než pěšky, takže vidět a zažít je, patří k takové exkluzivitě návštěvy Portugalska. Každičký krok je dobrodružstvím, které před vámi otevírá stále nové a nové zapomenuté pláže, zdánlivě nepřístupné obyčejným smrtelníkům. Do přilehlých útesů mořský příboj „vykousal“ tajuplné jeskyně, které kdejakého dobrodruha zlákají k bližšímu prozkoumání.

Adventure Pursuit | rybarska stezka
Rota Vicentina: tajuplná jeskyně v útesech

Tip: Nezapomenutelná je část Rybářské stezky, začínající v Zambujeira do Mar, vlnící se podél pobřeží až do Odeceixe, které nabízí naprosto kouzelné západy slunce, obzvlášť počkáte-li si na něj na útesu, ze nějž je výhled na toto malé roztomilé městečko. Celý výlet by měl trvat přibližně 7 hodin, ale určitě počítejte se zdrženími, kdy se budete zkrátka jen kochat výhledy.” 🙂

Adventure Pursuit | rybarska stezka
Rybářská stezka (modrá) a Historická stezka (zelená)

A když už se únavou na horkém slunku pletou nohy, není nic jednoduššího, než se vysvléct do plavek a osvěžit se v chladných vodách Atlantiku. Na větších plážích, přístupných civilizaci se dokonce takový poutník může zchladit jedním z „cerveja imperial“ (čepované pivo) v místním kiosku.

Ideálním časem k návštěvě Portugalska je právě podzim, kdy horké středozemní slunce ztratí trochu na své intenzitě a nemusíme riskovat spáleniny kůže, nebo dehydrataci (vodu je potřeba přibalit na delší túry do batůžku). Místní tvrdí, že i vlny se lépe kroutí v podzimních měsících, než v létě. Surfařské pláže jsou o něco prázdnější, takže se o vlny nemusíte s nikým dělit.

Adventure Pursuit | rybarska stezka
Říká se, že Portugalsko má ty nejlepší vlny v Evropě
Join me in search of adventure around the world!

Sign up and get all the latest adventure tips straight into your inbox.

Your e-mail is strictly confidential and won't be used to any third party.