Holi, indický svátek barev

Adventure Pursuit | Holi

V Indii Holi znamená oslavu příchodu jara, vítězství dobra nad zlem, den kdy se lidé bez rozdílů vrstev na sebe smějí, odpouštějí si, objímají se a přejí si: “šťastný svátek Holi”. Ale především po sobě rozverně házejí prášek všelijakých barev …

Adventure Pursuit | Holi
oslavy Holi v Indickém Hyderabadu
Autor: Ayan Manna

Svátek Holi

Holi festival se každoročně slaví koncem února, anebo začátkem března, o úplňku s příchodem jarní rovnodennosti. V Indii se tomuto úplňku říká Phalgun Purnima. Letos tento den připadl na 17. březen.

Několik dní před samotnou oslavou Holi se lidé v Indii snaží shromažďovat dříví na hranici. V předvečer Holi se potom na hranici umístí podobizna Holiky, ďábelské sestry krále Hiranyakashyapa, a ta je zapálena. Lidé si často berou žhavé uhlíky z hranice do svých domovů, jako symbol očisty těla a ochranu před nemocemi.

Adventure Pursuit | Holi
předvečer Holi – planoucí hranice
Autor: Ronaldo Lazzari

Legenda o Holice a Prahladovi

Stejně jako u ostatních indických tradic a zvyklostí, také svátek Holi je založen na legendě. Tato vypráví o démonickém králi jménem Hiranyakashyap, který získal nadvládu na Zemi. Král vyžadoval, aby ho každý v jeho království uctíval. A tak pro něj bylo velkým zklamáním, že se právě jeho syn Prahlad stal uctívatelem boha Naarayany a odmítl uctívat svého otce.

Hiranyakashyap se ho snažil mnohokrát zabít, ale neúspěšně. Nakonec požádal svou sestru Holiku, aby vstoupila s Prahladem do hořící hranice. Holika totiž měla tu schopnost, že mohla projít ohněm bez úhony. Holika zrádně přemluvila mladého Prahlada, aby se jí posadil na klín a zaujala své místo v planoucím ohni.

Adventure Pursuit | Holi
socha Holiky v planoucím ohni s Prahladem na klíně
Autor: Marshall Astor

Nakonec samotná Holika musela za svou zlověstnou touhu splatit cenu vlastním životem. Její schopnost totiž fungovala pouze tehdy, když vstoupila do ohně sama. Naopak Prahlad, který vytrvale prosil boha Naarayanu o ochranu, vyšel z ohně bez újmy. Právě proto je Holi především svátkem vítězství dobra nad zlem.
Zdroj: http://www.holifestival.org/

Hra barev

Následující den propuknou ty opravdové oslavy Holi. Lidé na ulicích po celé Indii třímají v rukách barevný prášek a nacházejí nesmírné potěšení v tom, že jím obarví šaty, kůži i vlasy komukoliv, kdo jim přijde „pod ruku“. Tomu všemu nemůže chybět ani typický „bollywoodský“ zpěv a tanec, který ovládá snad každé děcko z indických ulic.

Adventure Pursuit | Holi
oslavy Holi v Indickém Hyderabadu
Autor: Ayan Manna

A když už vaše šaty kůže i vlasy hrají všemi možnými barvami …

Adventure Pursuit | Holi
oslavy Holi v Indickém Bangalore

… můžete si zatančit na bollywoodské „hitovky“ přímo pod jednou z přistavených sprch.

Adventure Pursuit | Holi
oslavy Holi v Indickém Bangalore: taneční parket se sprchami

Ale ne, že by jedno opláchnutí vodou pomohlo zbavit se všech těch barviček. Všechny se pěkně slijí v dominantní růžovou. Především je však v Indii svátek Holi příležitostí užít si spoustu legrace s přáteli.

Adventure Pursuit | Holi
oslavy Holi v Indickém Hyderabadu
Autorka: Geetanjali Uparity

Ještě několik dnů, či dokonce týdnů potom potkáváte na ulicích, ale například i v kancelářích lidi s pěkně „punkovou“ vizáží v podobě růžových pramínků ve vlasech. Přestože dnes se svátek Holi slaví již po celém světě, nejintenzivnější zážitek vám určitě přinese právě Indie!

Join me in search of adventure around the world!

Sign up and get all the latest adventure tips straight into your inbox.

Your e-mail is strictly confidential and won't be used to any third party.