Najdete jej v severním Indickém státě Jammu a Kashmir, při hranici s Pákistánem a Tibetem. Někdy se mu také přezdívá Malý Tibet, protože jeho obyvatelé a jejich jazyk i zvyky se velmi podobají právě Tibeťanům. Pojďme si vypít šálek ladackého čaje, navštívit budhistické kláštery a toulat se zelenými údolími, obklopenými Himalájskými velikány.
Ladakh
Cesta autobusem z městečka Manali do Ladakhu je nepředstavitelně dlouhá. Klasické autobusy mívají obvykle ještě zastávku ve městě Keylong přes noc a na druhý den pokračují do města Leh. A ten druhý den je opravdovou zkouškou! Silnice vás zavede do pustých, vyprahlých náhorních plošin. Přejedete horský průsmyk “Taglang La” v nadmořské výšce 5,328m, čímž překonáte druhou nejvýše položenou silnici pro motorová vozidla. Výhledy z okna autobusu vám připomenou měsíční krajinu, kde nic neroste a nic nepřežije. Teplota přes den sahá velmi vysoko, zatímco přes noc klesne pod nulu.
Po příjezdu do města Leh, s příšernou bolestí hlavy ze žáru slunce a jistě také z nadmořské výšky, kterou jsme ten den překonali, jsem vděčná za těch pár lidí na autobusové zastávce, kteří se snaží sehnat klienty do svých domácích ubytoven. Po troše smlouvání se mi podaří dohodnout se na příjemném pokojíku u jedné rodiny s dvěma náctiletými děvčaty. Každý večer se rodina sejde v obývacím pokoji k odpočinku a popíjení jejich speciálního “ladackého čaje”. I já jsem dostala příležitost jej ochutnat, je to čaj ochucený slaným máslem. Zajímavé, ale asi se nestane mým favoritem.
Ladakh nabízí spoustu aktivit. Už samotné město Leh má několik zajímavých míst, které stojí za to navštívit. Například stavby, jakými jsou Leh Palace, Sankar Gompa, Shanti stupa, či mešita JamaMasjid. Také však můžete snadno naskočit na některý z místních autobusů a navštívit přilehlé vesnice a jejich budhistické kláštery (gompa), paláce, ale za vidění stojí i klasické ladacké domy, s domácími zvířaty, potloukajícími se v okolí. Ladacká kultura je velice blízká té tibetské a také zde je budhismus hlavním náboženstvím. Budete zde mít příležitost vidět budhistické mnichy zpívat při jejich ranních a večerních modlitbách (říká se jim „puja“).
Pokud se chcete vydat o trochu dál a poznat krásy ladacké přírody, budete si muset zarezervovat jeden z výletů džípem u některého z místních turistických agentů, kteří obvykle dávají dohromady skupinku zájemců pro každý výlet džípem. Džíp je také nejlepší způsob dopravy v této oblasti, protože silnice nejsou asfaltové a ani pravidelně udržované. Zpravidla po nich jezdí jen turistické společnosti a indická armáda, která spravuje pákistánské pohraniční oblasti. K návštěvě některých míst je třeba dokonce zažádat o speciální sedmidenní turistické povolení, které vám pomůže zprostředkovat turistický agent.
Rozhodně stojí za to navštívit místa, jako je údolí Nubra, přičemž budete muset přejet horský průsmyk “Khardung La”, v nadmořské výšce 5,359m, čímž se stává nejvýše položenou silnicí pro motorová vozidla na světě. Pak už se silnice svažuje do údolí, které vás přivítá mírným podnebím, několika kouzelnými kláštery, zelenými pastvinami, zahradami plnými jabloní a meruněk, ale také písečnými dunami, kde se můžete svézt na velbloudech.
Dalšími oblíbenými místy k vidění v Ladakhu jsou:
- jezera “Tso Moriri” a “Tso Kar”, kde můžete při troše štěstí potkat nomády,
- jezero Pangong, které se táhne až za hranice s Tibetem,
- některá z místních vesniček, jakou je i ta v Alchi, jsou ideálními příklady života v Ladakhu,
- a v neposlední řadě, všemi opěvovaný Zanskar.
Když přijde řeč na pěší turistiku, Ladakh je poměrně bezpečné místo. Jediným nebezpečím, které vám tu hrozí, je ztratit se někde mezi soutěskami a horskými sedly, a samozřejmě výšková nemoc. A proto si rozhodně nezapomeňte vzít mapu a nechejte si dostatek času na aklimatizaci. Pokud se u vás přece jen objeví příznaky výškové nemoci, najděte si místo k přespání, které je ve stejné, či nižší nadmořské výšce.
Pokud se bojíte, že byste se mohli ztratit, není problém najmout si skrze některého z místních cestovních agentů průvodce s poníky, či jaky, kteří ponesou bagáž. Možná se tím ale připravíte o to pravé dobrodružství. Navíc je tato oblast celkem populární pro turisty všech národností, a tak se nemusíte obávat, že byste se na delší dobu ocitli ztraceni uprostřed pustiny. Navíc místo k přespání najdete téměř v každé vesničce. Pokud se chystáte do odlehlejších krajů, jako například Zanskar, raději cestujte s větší skupinou lidí. V případě, že tam chcete cestovat přes město Kargil, ověřte si aktuální politickou situaci ještě než se tam vydáte.
Festival v Ladakhu
Léto v Ladakhu je velmi krátké hlavní turistické období závisí na tom, zda je silnice přes průsmyk Taglang La sjízdná, či ne. Většinou se uzavírá v polovině září s příchodem prvního sněhu. Poté existují už jen dva způsoby, jak se do Ladakhu dostat: buď letět, anebo dopravit se tam o trochu delší cestou skrze město Shrinagar v Kašmíru.
A krátce před tím, než zde letní turistická sezóna skončí, město leh mezi 1. a 15. zářím pravidelně každoročně pořádá “Ladacký festival”. Pro diváky nabízí zajímavou podívanou na ladacké tance, tance s maskami, lukostřelbu a dokonce i pólo na miniaturních koních. Pólo je vůbec jedním z tradičních populárních sportů v Indii. Většinu z těchto aktivit můžete zahlédnout přímo ve městě Leh, některé však také v okolních vesnicích. A rozhodně je to nezapomenutelná podívaná!
Když cestujete do míst s vysokou nadmořskou výškou:
- Příznaky výškové nemoci, známé pod zkratkou AMS (Altitude Mountain Sickness), se mohou objevit už ve výšce 3 000 metrů nad mořem.
- Než se rozhodnete jít do vyšších nadmořských výšek, věnujte dostatek času aklimatizaci.
- Nezapomínejte hodně pít, protože ve vysokých nadmořských výškách vaše tělo rychleji ztrácí tekutiny. Místní lidé z lokalit s vysokou nadmořskou výškou mají pár triků, které vám pomohou snáze zadržovat vodu v těle, ve vaší potravě by neměl chybět česnek, anebo zelenina.
Vysoký počet turistů, kteří přijedou do Ladakhu mívá problémy s výškovou nemocí. Zde je seznam počátečních příznaků:
- bolest hlavy,
- závratě,
- zkracující se dech,
- zvracení,
- ztráta vědomí,
- halucinace.