Darjeeling: šálek lahodného čaje s výhledem na Kanchenjungu

Adventure Pursuit | Darjeeling

V severovýchodní Indii, nedaleko Nepálské hranice, se nachází město Darjeeling. Právě tam, na úpatí Himalájí, najdete nekonečné čajové plantáže, jimiž jsou tamní kopce porostlé. A odtud také pochází proslulý čaj jemné, nasládlé chuti, který jsem si už dávno tak oblíbila. Tentokrát jsem chtěla nahlédnout do zákulisí jeho výroby …

Darjeeling

Městečko Darjeeling je známé čajem vynikající kvality a spoustou továren na zpracování čaje, které založili osadníci z Anglie. Atmosféra města mísí podobu koloniální Anglie a tradiční Indie. Věžní hodiny vyzvánějí klasickou BigBenovskou melodii a na tržišti poblíž autobusové zastávky se prodává maso olezlé mouchami, zatímco řidiči autobusů a džípů vyvolávají destinace, kam už za 5 minut (no to určitě!) odjíždí.

Adventure Pursuit | Darjeeling
město Darjeeling

Jednou z možností, jak se dopravit do Darjeelingu ze Siliguri, je Historický Toy Train – úzko-kolejový vláček, který byl založen už za koloniálních dob Angličanů.

Adventure Pursuit | Darjeeling
historický Toy Train ze Siliguri do Darjeelingu

Cesta by měla trvat přibližně 8 hodin (oproti čtyřhodinové jízdě jeepem), ale při častých poruchách, které se často pokouší opravovat i přihlížející cestující, se raději připravte na celodenní odpočinkový výlet.

Adventure Pursuit | Darjeeling
opravy porouchané lokomotivy, aneb víc hlav víc ví

Když se nad Darjeelingem rozplynou dešťové mraky, odhalí se vám pohled na půvabnou Kanchenjungu. Se svými 8 586 metry má titul třetí nejvyšší hory světa. Její věčně zasněžený vrchol se majestátně tyčí v dáli v kontrastu nad zelenými kopci čajových plantáží.

Adventure Pursuit | Darjeeling
Kanchenjunga: 8 586 m n. m.

Oblast Darjeeling nabízí řadu příležitostí poznat, kde se ten chutný čaj pěstuje a kde se zpracovává. Z četných továren na zpracování čaje se line příjemná vůně, která láká tu pochoutku ochutnat. Každá továrna je obklopena čajovými plantážemi, kterými prochází trhačky čaje se svými kloboučky proti slunci a proutěnými koši na zádech. Vždy sbírají pouze vrchní tři lístky z každé rostlinky. V sezóně pracují pravidelně od 6 ráno do 12 a od 1 do 4 odpoledne.

Adventure Pursuit | Darjeeling
trhačky na čajových plantážích

Jakmile přinesou svou sklizeň v proutěných koších do továrny, čaj se rozprostře na rošty foukané studeným vzduchem a nechá se zavadnout přibližně 15 až 16 hodin. Po zavadnutí se čajové lístky rolují, a tím se rozlomí a uvolňují typickou čajovou vůni.

Adventure Pursuit | Darjeeling
rolování zavadnutých čajových lístků

Dalším krokem je fermentace. Ta se však v případě zeleného čaje vypouští. Fermentace trvá několik hodin, čas zpravidla odhadují zkušení zaměstnanci. Čaj se rozprostře v prostorách továrny a při pokojových teplotách fermentuje. Finálním krokem zpracování čaje je potom sušení ve speciální peci, které trvá přibližně tři čtvrtě hodiny.

Adventure Pursuit | Darjeeling
třídění čaje

Dále se pak čaj musí třídit podle stupňů jakosti. Zjednodušeně řečeno, třídí se podle velikosti lístků a jaké množství vrchních lístků (tzv. tipsů) obsahuje. Tipsy mívají u čaje Darjeeling stříbrný nádech a to, že váš čaj obsahuje tipsy zaručuje výraznější chuť čaje a zkracuje dobu louhování. Nejkvalitnější čaj, který můžete koupit je SFTGFOP 1 (zkratka pro: Special Fine Tipsy Golden Flowery Orange Pekoe, přičemž 1 značí první sklizeň). A takhle nějak vypadá čerstvě vylouhovaný, lahodný šálek čaje z Darjeelingu. Nechte si chutnat! 🙂

Adventure Pursuit | Darjeeling
zlatavý šálek Darjeelingu
Join me in search of adventure around the world!

Sign up and get all the latest adventure tips straight into your inbox.

Your e-mail is strictly confidential and won't be used to any third party.