Koníci z kaňonu Colca, seznamte se!

Adventure Pursuit | pros and cons of volunteering

Do kaňonu Colca v jižním Peru jsem se dostala díky práci dobrovolníka přes Workaway v hotelu Tradicion Colca v městečku Yanque. Měla jsem na starosti jejich 8 koní a vyjížďy po údolí Colca s ubytovanými hosty.

Colca kaňon

Colca kaňon v jižním Peru dosahuje hloubky 4 160 metrů, čímž se řadí mezi nejhlubší kaňony na světě. Je domovem prostým horalům, kterým nevadí žít v nadmořské výšce kolem 3 500 metrů nad mořem, ale také napříkad kondorům, lamám, alpakám, divokým vicuñám a pumám. Tato suchá, sopečná příroda nabízí dramatické výhledy na gigantické hory, dosahující výšek kolem 6 000 metrů.


Pro seznámení jsem dostala za úkol vyjet si do okolí na každém ze 7 koní a zorientovat se po okolí Yanque. Nakonec mi Oskar (kterého jsem měla na měsíc ve stáji zastoupit) ukázat tři vyjížďky, které Tradicion Colca nabízí a vesele si odjel na dovolenou. Co jsem nevěděla bylo, že mě čekal deštivý měsíc (jediný v roce!), nějaké to zemětřesení (jenom 5,8), že se budu na YouTube učit jak koním brousit kopyta (potom co jim začaly odpadávat podkovy), ale také že budu mít 8 nových chlupatých kamarádů, kteří mi ukážou přírodní krásy a historii údolí Colca. 🙂

Jakmile totiž zjistili, že jsem to já, kdo jim dává jíst, začli mě velmi brzo už zdálky zdravit, jakmile mě zahlédli kráčet po silnici jejich směrem. Jsou hraví, ale také otužilí (ve 3 a půl tisících jsou schopni vyšplnat neuvěřitelné svahy a navíc s jezdcem na zádech). Ve svém volném čase se provokují (někdy i mě), pošťuchují a perou, zdrhají když nesu lano a ohlávku a vesele mě vítají, když mám namísto toho jablíčko. 🙂

A jak by jejich jména zněla přeložená do češtiny? Seznamte se …

Adventure Pursuit | Horses of Colca

Caramelo (Bombónek) – je hravý a vychytralý. Pohodář, ale když má někoho nést na zádech, nasadí nejpomalejší možné tempo a nechá se hodně přemlouvat, než konečně nacválá.

Señor Cholo(žeby Latino gangster?) – je ideální pro děti a začátečníky. Udělá vše, co se po něm žádá, ale brzy se unaví. Na vyjížďce jsem z něj radši slezla, aby mi tam neumřel a nemusela bych ho nést zpátky já. 🙂

Silver (Stříbrňák) – není to takový podivín jako jeho filmový jmenovec z filmu Osamělý jezdec (i když toho bych opravdu ráda jednou potkala). Je to ideální vůdce, s ním se člověk v horách neztratí a dokáže se pěkně rozběhnout.

Princesa (Princezna) – opravdová dáma! Je silná, ale také jemná a hodná, takže pro začátečníky je na vyjížďy ideální.

Adventure Pursuit | Horses of Colca

Nieve (Sněženka) – jedna z našich hostů ji nazvala “turbo”. Když se rozeběhne, tak to stojí za to a je pěkně protivná, když jí nenecháte. Nicméně když si to tak upaluje do zatáček nad prudkými svahy, to člověku tuhne krev v žilách. Je perfektní vůdce, vlastně si ani nedokáže představit, že by musela jít za ostatními.

Amanecer (Úsvit, anebo Jitřenka) – svezení na ní je parádní, tedy když se jí chce. Když jsem jí poznala, měla měsíc před porodem, a tak spíše preferovala pastvu.

Bendicion (Požehnání) – moje zlatíčko! 🙂 Je jemná a zároveň dokáže být rychlá. Vyjížďky do přírody si užívá, ale ve vesnici se bojí každého bubáka.

Navidad (Vánočka) 🙂 – narodila se na Vánoce a podle toho přišla ke svému jménu. Jsou jí dva roky a ještě jí stále dělá problém pochopit, že bude muset jednou začít pracovat, nejradši by si jen hrála. A když jí přinesete jablíčko, jste za nejůepšího kamaráda. 🙂

A co všechno jsem mohla poznat a prozkoumat na vyjížďkách do kaňonu Colca?

Adventure Pursuit | Uyo Uyo
ruiny vesnice Uyo Uyo, kdysi obývané kmeny Collagua a také Inca
Adventure Pursuit | Tombs
prastaré hrobky kmene Collagua, ukryté ve skalách

Adventure Pursuit | Molino
mlýn z koloniálních dob
Join me in search of adventure around the world!

Sign up and get all the latest adventure tips straight into your inbox.

Your e-mail is strictly confidential and won't be used to any third party.

One thought on “Koníci z kaňonu Colca, seznamte se!

  1. Krasny preklady jmena konicku a je videt, ze jsi je mela opravdu rada. Jednotlive povahy koniku mne fakt pobavily. Hezke cteni.

Comments are closed.